Pred nakupom računalnika se je kot prvo potrebno odločiti, ali so za vas primernejši stacionarni računalniki ali prenosniki? Kakšne so prednosti in slabosti enih ali drugih?
Prednost, ki jo imajo prenosniki, je sama prenosljivost naprave. Lahko ga vzamemo s sabo na potovanje, na službeni sestanek, pa tudi po hiši ga je moč prenašati iz prostora v prostor. Sama prenosljivost je toliko večja prednost tudi po zaslugi baterije, ki zagotavlja več urno delovanje prenosnika brez baterije. Pri stacionarnih računalnikih prenosljivosti ni, sama naprava pa je več ali manj vedno pozicionirana na istem mestu. Prenosniki so tudi celoten računalnik v enem, sestavni deli vsakega prenosnika so tipkovnica in sledilna plošča oziroma “touchpad”, ter različni priključki za USB ključke in naprave, zunanje zaslone, dvd pogone in spominske kartice. V eni napravi imamo torej vse kar potrebujemo za delo in zabavo. Po zgoraj naštetih prednosti se verjetno sprašujete, zakaj torej sploh kupiti stacionarni računalnik? Kot prvo, zaradi zaslona. Prenosniki so na voljo v od 12 do 17 palčnih različicah, k stacionarnemu računalniku pa se dandanes uporabljajo večinoma 22 do 27 palčni zasluni full HD ločljivosti ali višje. Naslednja prednost tako imenovanih stacionarcev, je možnost nadgradnje. Pri prenosnikih je moč dodati kakšno palčko delovnega spomina ter zamenjati trdi disk, kaj več pa ni mogoče. Pri stacionarcih pa je moč menjati oziroma nadgraditi pravzaprav karkoli.Od procesorja, grafične kartice, diska, delovnega pomnilnika, osnovne plošče… Prav tako so komponente za namizne računalnike zmogljivejše, v primerjavi s tistimi iz prenosnih naprav. Večina kupcev se dandanes odloča za nakup prenosnikov, ki so kljub slabši zmogljivosti v vstopnem razredu, kos vsakodnevnim opravilom povprečnega uporabnika.
Zahtevnejši uporabniki, kot so igričarji, obdelovalci video posnetkov, arhitekti in podobni, pa za svoje delo še vedno raje izberejo zmogljivejši namizni računalnik, ter nanj priključijo en ali več večjih zaslonov.